Департамент соціального захисту населення
пров. 9 травня, 2, м. Суми, 40000
тел. / факс (0542)77-96-77,
E-mail:  Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

 

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00; обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

ПРО НАДАННЯ НАСЕЛЕННЮ ЖИТЛОВОЇ СУБСИДІЇ В ГОТІВКОВІЙ ТА БЕЗГОТІВКОВІЙ ФОРМІ ПРОТЯГОМ ОПАЛЮВАЛЬНОГО ПЕРІОДУ 2019-2020 РОКІВ

Програма житлових субсидій вже майже 25 років є головним механізмом забезпечення соціального захисту населення при оплаті житлово-комунальних послуг, що показала свою ефективність в умовах підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги. Порядок надання субсидій неодноразово змінювався і удосконалювався з урахуванням вимог часу.

Із липня 2018 року запроваджено електронний реєстр одержувачів субсидій, що зробило процес призначення житлових субсидій більш прозорим і доступним для громадського контролю. Діє «гаряча лінія», куди надходять повідомлення про порушення при наданні соціальної підтримки 0800502757.

З 01 січня 2019 рік набули чинності зміни до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», у статті 11 якого зазначено, що з 01 січня 2019 року житлові субсидії виплачуються споживачу у грошовій формі, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Кардинально змінено механізм виплати житлових субсидій – якщо раніше бюджет сплачував напряму підприємствам, то тепер ці кошти сплачуються громадянам.

 

Оскільки житлова субсидія – це державна допомога на оплату житлово-комунальних послуг, важливим є те, щоб отримані громадянами кошти були спрямовані саме на оплату цих послуг. Тому Урядом розроблено механізм цільового використання бюджетних коштів, передбачених на надання субсидій населенню.

Слід зазначити, що механізмом не змінюються правила надання житлових субсидій. Розмір допомоги й надалі залежить лише від двох факторів: від розміру витрат на житлово-комунальні послуги та від доходів громадян. Змінився лише алгоритм її виплати.

Із 01 січня 2019 року субсидія громадянам, які звернулися за допомогою вперше надається у грошовій безготівковій формі. Для призначення субсидії наразі заявник в обов’язковому порядку вказує номер мобільного телефону. Субсидія надходить на їх персональний обліковий запис в Ощадбанку. Банк розраховувався за субсидіанта з надавачами комунальних послуг та інформував SMS-повідомленням громадян про те, скільки їм залишилося доплатити за комунальні послуги.

Фінансування субсидій у грошовій безготівковій формі проводиться на центральному рівні. Сума субсидії перераховується Мінсоцполітики безпосередньо на персональні облікові записи одержувачів субсидії, із яких кошти спрямовувались на оплату житлово-комунальних послуг.

Якщо сім’я ощадливо використовувала енергоресурси, за результатами опалювального сезону вона зможе використати залишок коштів зекономленої житлової субсидії, які утворилися станом на 1 червня на її рахунку на свій власний розсуд, тобто монетизувати або перевести на відкритий нею картковий рахунок в будь-якому банку країни.

Адміністрування цього доволі складного механізму здійснює державний Ощадбанк, який має досвід здійснення інших соціальних виплат та досить розгалужену мережу відділень. Визначена механізмом інформаційна взаємодія між АТ ,,Ощадбанк” та одержувачем житлової субсидії, окрім смс-повідомлень про суми, необхідні до сплати, передбачає можливість звернення громадянина до відділення уповноваженого банку, доступ одержувача житлової субсидії до його персонального кабінету на офіційному сайті уповноваженого банку, а також надання інформаційно-роз’яснювальних послуг операторами кол-центру уповноваженого банку.

Отримання смс-повідомлень для отримувачів житлової субсидії є безоплатним.

За отриманням інформації з будь-яких питань, пов’язаних з призначенням житлової субсидії, одержувачі субсидії, як і раніше, звертаються до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення.

За отриманням інформації щодо спожитих послуг, нарахованих сум за послуги, розміру заборгованості або переплати одержувачі житлової субсидії звертаються до управителів багатоквартирних будинків, об’єднань співвласників багатоквартирного будинку, виконавців комунальних послуг.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 лютого 2019 р. № 62 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» передбачено з березня 2019 року ще одну модель монетизації субсидій – «живі» гроші для розрахунків за комунальні послуги, які виплачуються безпосередньо одержувачам субсидії.

Субсидія у готівковій формі перераховується на банківські установи або здійснюється доставка Укрпоштою.

Домогосподарство самостійно розраховується за спожиті послуги, а зекономлені кошти використовує на свій розсуд.

Починаючи з жовтня поточного року виплату готівкових субсидій здійснюють місцеві органи соціального захисту населення.

Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:

на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня;

на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Житлова субсидія на оплату комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії для централізованого, автономного та індивідуального опалення в опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, враховується:

за III-IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;

за I-II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону.

за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

У жовтні 2019 року структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних державних адміністрацій та міських рад було проведено масовий перерахунок житлової субсидії у зв’язку з початком опалювального періоду.

Кількість домогосподарств, яким була розрахована субсидія на опалювальний період 2019/2020 років без звернення становила 117,5 тис. Перерахунок виконано стовідсотково.

Протягом жовтня 2019 р. – квітня 2020 р. за призначенням субсидії зверталося з новою заявою та декларацією 67,0 тис. домогосподарств (на 72,8 тис. менше минулого опалювального періоду), із них починаючи з 01 січня 2020 року– 19,1 тис. домогосподарств.

Кількість домогосподарств, які отримали субсидію у опалювальному періоді 2019-2020 років становить 167,5 тис., у тому числі у готівковій формі – 158,9 тис., у безготівковій – 8,6 тис.

Усього за опалювальний період нараховано субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на суму 1 005,5 млн. гривень, що на 23,8 млн. гривень більше опалювального періоду 2018-2019 років. Із них субсидія надана у безготівковій формі на суму 53,3 млн. гривень, у грошовій готівковій формі через поштові відділення – 342,4 млн. гривень, через банківські установи – 609,8 млн. гривень. Заборгованість з виплати відсутня.

Субсидія за рішенням Комісій призначена 39,7 тис. домогосподарствам, що на 33,3 тис. менше за опалювальний період минулого року, відмовлено в призначенні 1,4 тис. домогосподарствам, що на 4 тис. менше минулого опалювального періоду.

Житлові субсидії у випадках, не визначених Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, були призначені рішенням Комісії та виплачені за рахунок коштів, передбачених у місцевому бюджеті.

Лише у Глухівському районному бюджеті на 2019 рік, відповідно до Програми соціального захисту населення на 2019-2020 роки, передбачені кошти в сумі 30,0 тис. гривень для виплати житлової субсидії у випадках не передбачених Положенням про порядок призначення житлових субсидій. На 2020 рік передбачено 5 тис. гривень.

Відповідними програмами соціального захисту населення Березівської та Шалигинської об’єднаних територіальних громад (далі – ОТГ) Глухівського району передбачені кошти з місцевих бюджетів для призначення житлової субсидії на 2019 рік у сумі 25,0 тис. гривень, із них Березівська ОТГ − 5,0 тис. гривень, Шалигинська ОТГ −20,0 тис. гривень. На 2020 рік у цих ОТГ передбачено коштів по 30 тис. гривень у кожній.

Протягом опалювального періоду 2019-2020 років кошти місцевого бюджету не використовувалися.

Разом з тим, за даними головного управління статистики у Сумській області на кінець березня 2020р. заборгованість населення зі сплати за постачання та розподіл природного газу становила 511,2 млн гривень, за постачання теплової енергії та гарячої води – 466,5 млн гривень, за управління багатоквартирним будинком – 94,7 млн гривень, за централізоване водопостачання та водовідведення – 79,9 млн гривень, за надання послуг з вивезення побутових відходів – 23,1 млн гривень.

Регульовану державою ціну газу встановлює НАК «Нафтогаз України» у рамках покладених на неї спеціальних зобов'язань. Ціна на газ змінюється щомісяця і перерахунок розміру субсидії проводиться також щомісяця.

Крім того, у лютому органи соціальної захисту населення донарахували субсидію за нову послугу з розподілу природного газу автоматично – без додаткового звернення громадян за січень і лютий 2020 року. 

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 № 247 «Про особливості надання житлових субсидій» при розрахунку житлових субсидій починаючи з березня 2020 року в усіх місяцях дії карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами), застосовуються збільшені на 50 % соціальні нормативи користування окремими комунальними послугами, зокрема для користування послугами з електропостачання, газопостачання, централізованого водопостачання, постачання гарячої води, централізованого водовідведення. Органами соціального захисту населення проведено перерахунок житлових субсидій з березня у квітні поточного року.

З початком неопалювального сезону структурними підрозділами з питань соціального захисту населення проведено автоматичний перерахунок житлової субсидії з травня 2020 року без звернення громадян.

Кількість домогосподарств, яким має бути розраховано субсидію на наступний період без звернення з травня 2020 року становить 142,0 тис., із них призначено – 125,4 тис., відмовлено, в тому числі за наявності простроченої заборгованості з оплати послуг – 6,5 тис., тобто перепризначено – 93,1%.

Кількість домогосподарств, які отримують субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, на відшкодування витрат для придбання твердого пічного побутового палива, скрапленого газу станом на 29.05.2020 становить 134,8 тис.